Ce propunere face secretarul de stat Catalin Beciu, pentru tinerii care vor schimbarea clasei politice?

Un secretar de stat  in Ministerul Energiei, Intreprinderilor Mici si Mijlocii si Mediului de Afaceri a lansat o propunere interesanta pentru exprimarea libera, intr-un cadru organizat, a protestelor pentru schimbarea clasei politice din Romania. Ploiesteanul Catalin Beciu, un tanar prvenit din mediul de afaceri autohton vrea sa puna la punct ALDE - online, pentru cei care reclama o alta clasa politica. Iata cum explica secretarul de stat initiativa sa:

Stiti ca rezonez cu strada doar partial, pana acolo unde nimeni nu mai discerne intre politicienii buni si cei rai, corupti. Nu imi plac condamnarile la gramada si detest abuzurile, pe care le consider ca fiind mult mai rele decat coruptia. Totusi, strada are dreptul sa se implice in politica, fie si doar pentru ca este mai vie decat mediul politic actual.

In opinia mea, ca sa fiu clar, doar douazeci la suta dintre romani rezoneaza cu cei din Universitatii. Si ce? Asta inseamna ca daca sunt mai putini nu au dreptate? Nici vorba, ca si noi eram putini, cei care-l votam pe Ratiu, acum un sfert de secol...

Pe scurt, am urmatoarea propunere:

platforma ALDE - online, cu inscrieri libere, forum, sedinte online, idei, alegeri, totul in interiorul doctrinei liberale. Cei rezultati in urma alegerilor voastre vor fi adusi in BPN, pana la nivelul a 20-30 de procente din numarul membrilor.

Asa se innoieste clasa politica.

Nimeni nu va interfera cu deciziile voastre, cu mentiunea ca va trebui sa va manifestati in cadrul doctrinar asumat de catre partid.

Voi prezenta colegilor mei acest model, maine la pranz.

O ultima precizare: ALDE este cel mai serios si mai frecventabil partid din Romania, iar propunerea mea este una bazata pe logica si pe o vasta experienta antreprenoriala. Nu este o actiune oportunista si nici una bazata pe temeri. Eu nu am temeri. Am intrat in politica pentru a-mi ajuta tara, iar aceasta actiune ar putea fi importanta pentru viitorul ei.

PS

Nu mai strigati impotriva Parlamentului, ca suntem multi care ne-am luptat pentru el, si nici impotriva Bisericii, ca va suiti toate satele in cap, plus ca asa ceva nu se face. Poti sa nu fii indragostit de toti popii, dar Biserica este coloana vertebrala a acestei tari.