Desemnarea candidatului PSD pentru funcția de primar al municipiului Ploiești a suscitat foarte mult interes în ultimele zile. S-au vehiculat și s-au scris o sumedenie de informații și de zvonuri, iar luni, în ședința Biroului Municipal, senatorul Daniel Savu a pierdut la vot în fața viceprimarului cu atribuții de primar, Cristian Ganea. Avocatul George Botez, vicepreședintele PSD Ploiești, a explicat,
pentru faptdivers.ro ce s-a întâmplat astăzi.
„În primul rând doresc să nuanțez cele prezentate ca fiind „tensiunile din PSD Ploiești”. Este normal ca atunci când există mai mulți candidați, opiniile electorilor să fie împărțite. Tocmai de aceea am stabilit în cadrul dezbaterilor de azi să se voteze secret propunerea de candidat pentru funcția de primar al Ploieștiului. Rezultatele votului sunt deja cunoscute: domnul Ganea, primarul interimar în funcție, a obținut 18 voturi, în timp ce domnul senator Savu a primit 4 voturi. Trebuie remarcat că nu s-a luat o hotărâre de către birou, ci doar am consemnat votul ca opțiune a organizației. Hotărârea finală va fi luată de conducerea centrală a partidului ca for decizional, dat fiind faptul că aceasta stabilește candidații pentru municipii. Foarte importantă pentru noi a fost rezoluția adoptată de birou și anume aceea ca indiferent de numele candidatului stabilit, organizația îl va susține necondiționat. PSD Ploiești este și va rămâne un partid unit, ședința de azi a BPM PSD Ploiești fiind o exprimare a democrației în partid”, a declarat George Botez, vicepreședinte PSD Ploiești, liderul consilierilor locali și responsabilul departamentului comunicare PSD Ploiești.

