Aproximativ 1.000 de oameni au venit, în această dimineață, în Parcul Izvor, într-o iniţiativă a liberalilor menită să pună presiune pe politicieni la votul moţiunii de cenzură. Camera Deputaţilor şi Senatul s-au reunit, începând cu ora 10, pentru a dezbate a patra moţiune de cenzură împotriva Guvernului Ponta.
Victor Ponta se confruntă azi cu moţiunea de cenzură depusă de liberali. Pe lângă cele 176 de voturi pe care le-ar putea da ei, tot mai au nevoie de încă 100. Astfel, liderii PNL încearcă să pună presiune şi pe alţi parlamentari să voteze moţiunea prin intermediul unui miting la care erau așteptați peste zece mii de oameni, la intrarea în Palatul Parlamentului. Premierul a anunţat deja că social-democraţii vor veni în Parlament să asigure cvorum, dar nu vor vota. Victor Ponta este convins ca motiunea celor de la PNL nu va trece, în conditiile in care si grupul minorităților din Parlament a anunțat că va sustine guvernul. După şedinta liderilor din coaliţie, Liviu Dragnea, preşedintele interimar al PSD, a anunţat că social-democraţii vor sta în banci, la votul din Parlament. Alina Gorghiu îi acuză pe liderii PSD că îşi umileşte parlamentarii şi nu îi lasă să voteze moţiunea, în timp ce Vasile Blaga i-a avertizat pe liberali să nu lipsească din Parlament. PNL a vrut să scoată în stradă până la 15 mii de oameni pentru a pune presiune la votul moţiunii de cenzură.

