Notice: Undefined offset: 3 in /home/faptdive/public_html/plugins/content/adsinside/adsinside.php on line 180

Lăsată în paragină de autorități, Casa Memorială a poetului Adrian Păunescu va renaște la începutul lunii mai

Lăsată în paragină de autorități, Casa Memorială a poetului Adrian Păunescu va renaște la începutul lunii mai

Abandonată de autorități, Casa Memorială a poetului Adrian Păunescu va fi reabilitată. La acest moment, aceasta este integral tencuită, iar instalația electrică a fost refăcută. În prezent se lucrează la finisajele interioare, urmând ca pe 2 mai anul acesta să fie inaugurată. Totul a fost posibil grație implicării Societății Cultural Istorice ”Mihai Viteazul”.

Casa din Copăceni, Bălți în care s-a născut poetul român Adrian Păunescu a fost lăsată în paragină de autorități. Aceasta a ajuns la un pas să se prăbușească după ce a fost părăsită de proprietarii de drept. Ei n-au plecat de bună voie, ci din cauză că  Guvernul României (pe atunci condus de Dacian Cioloș, actualmente fondatorul partisului PLUS )și-a manifestat intenția de a o cumpăra prin Ministerul Afacerilor Externe și a o transforma în filială a Institutului cultural Român din Basarabia. A fost dată și o hotărâre de guvern în acest sens, în octombrie 2015, dar fanarioții lui Cioloș n-au mișcat niciun deget.