Judecătorii de la Curtea Constituţională care ar urma să judece rezultatele votului dat de români la referendumul pentru demiterea preşedintelui suspendat, Traian Băsescu sunt următorii:
Augustin Zegrean – Preşedinte
Aspazia Cojocaru – Judecător
Acsinte Gaspar – Judecător
Petre Lăzăroiu – Judecător
Mircea Ştefan Minea – Judecător
Iulia Antoanella Motoc – Judecător
Ion Predescu – Judecător
Puskás Valentin Zoltan – Judecător
Tudorel Toader – Judecător
Câte ceva despre preşedintele acestei instanţe
Augustin Zegrean a fost numit judecător de Preşedintele României (2007), pentru un mandat de 9 ani. Născut la 29 martie 1954, în localitatea Sânmartin, judeţul Cluj. Căsătorit, un fiu. Absolvent al Facultăţii de Drept a Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca (1980).
Experienţă profesională:
1980-1988 - Consilier juridic;
1980-1984 - Consilier juridic, BJATM Bistriţa (COMAT);
1984-1988 - Consilier juridic, ELECTRICA Bistriţa;
1988-2007 - avocat Baroul Bistriţa - Năsăud, specializat în drept civil şi comercial, preocupări în domeniul privatizări societăţilor comerciale şi în insolvenţă;
1990-1992 - senator, vicepreşedintele Comisiei juridice a Senatului, membru al Comisiei de redactare a Constituţiei României;
2004 - deputat, membru în Comisia juridică de disciplină şi imunităţi a Camerei Deputaţilor;
2007 - arbitru - Curtea de Arbitraj Comercial Internaţional de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrii a României.

